užitečné informace

Několik rad pro ty, kterým není lhostejný osud koček, které potřebují pomoc

Co dělat, jestliže se setkám s toulavou, opuštěnou, zraněnou, týranou nebo uvězněnou kočkou

Prvním předpokladem je mít snahu pomoci. Uvědomme si, že zvířata jsou stejně jako člověk živými tvory, schopnými na různém stupni pociťovat bolest a utrpení, a zasluhují si proto pozornost, péči a ochranu ze strany člověka a nebojme se jim pomáhat. Mnohdy bez pomoci člověka (a za značného utrpení) zahynou.

Toulavé (bezprizorní) kočky

Žijí většinou ve skupinkách v různých zákoutích, opuštěných zahradách, na sídlištích, v areálech nemocnic a jejich situace není neřešitelná. V řadě měst se přistupuje k omezování populace koček. Zjednodušeně řečeno, toto řešení spočívá v odchytu koček, jejich kastraci, odléčení, včetně zbavení parazitů  a zpětném vypuštění do jejich původního teritoria. V našem městě tuto čínnost provádějí dobrovolné spolky.

V této činnosti nám pomáhá  spolupráce s městskými orgány, především odbor životního prostředí.

Každý z majitelů pozemku, který by chtěl řešit situaci s kolonii koček na svém pozemku, by to měl provést po dohodě s odborem životního prostředí na příslušném měú.

Te,n kdo řeší situaci na vlastní pěst (v tom krajním případě likvidací koček), se dostává do střetu se Zákonem č. 246/92 Sb a hrozí mu obvinění z trestného činu týrání zvířat.

U toulavých koček, pokud jsou starší šesti měsíců, je už dosti nepravděpodobná jejich domestikace, tj. přizpůsobení pro soužití s lidmi v rodině apod.

Můžeme jim pomoci tím, že jim budeme (pokud je to možné) na krmící místa dávat potravu. To vyžaduje pravidelnost a vytrvalost, protože když si kočky z určité oblasti zvyknou na přísun potravy, neměli bychom je za čas nechat na holičkách.

Krmení koček není ani přestupek, ani trestný čin a neohrožuje nikoho, pokud čas od času vyčistíme místa, kam se krmení dává. Naopak, přispívá ke zdravější populaci koček, protože pravidelně krmené kočky nemusí vyhledávat potravu v odpadcích u kontejnerů apod. To jsou místa, kde mají cesty také jiná zvířata (potkani, kuny, myši apod.) a od těch se mohou na kočky přenášet přenosná onemocnění, např. toxoplazmoza, toxokaroza, dermatomykozy apod.

Ani jednotlivec, který chce toulavým kočkám pomáhat, není úplně bez šance – může jim pomáhat alespoň krmením, může upozornit příslušná místa, že situace v daném místě vyžaduje řešení a snažit se, aby toto řešení bylo ve prospěch zvířat, která třeba trpí hladem, nemocemi, zimou…Informujte nás na emailu pribramskekocky@seznam.cz, případně zavolejte na uvedená čísla v kontaktech.

Zmíněná problematika toulavých koček a jejich soužití s lidmi ve městě je daleko širší, než lze popsat v tomto průvodci.

Opuštěná kočka 

Opuštěná kočka je kočka, která ztratila majitele (úmrtí, dlouhodobá nemoc apod.), popř. byla majitelem vyhozena z bytu apod. Není tak plachá jako toulavá kočka a většinou se snaží hledat pomoc u lidí. Z předchozího vyplývá, že se nemusí vyskytovat jen venku, může zůstat zavřená v bytě, domě apod.

Je potřeba ji poskytnout pomoc, která spočívá v umístění v útulku, v záchranné stanici, a pokud tato zařízení nejsou, je nejlepším řešením, když si ji vezme přímo nálezce či někdo z blízkých či známých k sobě domů. Jen se o to musí postarat ten, který o této kočce ví.

Snažte se vždy pomoci, protože kočka, která třeba nebyla celý život venku a najednou se octne na ulici, prožívá ohromný šok, který nemusí vždy přežít.

Zraněná kočka

V případě, že najdete zraněnou kočku, je zase na prvním místě, že ji pomůžete sami. Odvezete ji (pozor na šetrné zacházení) k veterináři, pomůžete ji přežít a pak hledáte řešení, kam ji umístit. Pokud si ji necháte, kočka je zvíře, které si pamatuje, kdo mu pomohl, a bude vám vděčným společníkem.

Nejste-li schopni sami řešit situaci, volejte městskou policii, která má za povinnost se o zraněné zvíře (s pomocí veterináře) postarat. Pokud hrozí zraněné kočce prochladnutí (v mrazu a pod.), postarejte se alespoň o její tepelnou izolaci před zimou.

Pokud je kočka navíc někde uvězněna, pokud ji nedokážete sami osvobodit (nebo byste se vystavili nebezpečí zranění), volejte hasiče.

Týraná kočka

Pokud nepomůže domluva tomu, který zvíře týrá, neváhejte a volejte nebo podejte oznámení Policii České republiky. Policie ČR má ve svých povinnostech řešení a vyšetření těchto případů týrání zvířat.

V těchto případech je však potřeba také trocha toho, čemu se říká občanská statečnost. Pokud v těchto případech není svědek, vyznívá většinou šetření do ztracena. Nebojte se proto dosvědčit to, co jste viděli, pomůžete tím zvířeti, které se nemůže bránit a je vydáno na pospas mnohdy lidem, kteří si na zvířeti léčí svoje komplexy.

Týrání koček se dosti často vyskytuje právě tam, kde se jedná o bezprizorní kočky, které žijí např. v různých areálech (nemocnice, továrny apod.). I odpírání potravy je považováno za týrání a porušení zmíněného zákona 246/92. Jsou známy případy kamenování koťat v areálu jedné plzeňské školy. Víte-li o takových případech, nebojte se je oznámit.

Uvězněná kočka

Je potřeba postupovat podle charakteru případu. Je-li to např. v opuštěném bytě, domě, sklepě apod., snažte se sehnat majitele, pokud nelze, volejte Policii ČR.

Stalo se i to, že majitel domu (popř. nájemníci) záměrně uzavřeli okna do sklepa, aby kočky, které byly uvnitř, zahynuly hladem. Neváhejte a volejte Policii ČR. Je to uvězněná kočka, ale je to i týrání !

Je-li kočka uvězněná v nějakém prostoru (mimo předchozí případy uvězněné kočky), odkud ji sami nedokážete vysvobodit, volejte hasiče. Ti mají techniku, s kterou ji dokáží vysvobodit.

Na závěr

Až bude v Příbrami vybudován útulek pro kočky, pak bude řešení všech výše popsaných situací snadnější. Zatím vycházejme z možností, které jsou, a když budete chtít pomoci a nebudete si vědět rady, jsme tu pro vás a pro kočičky:

                                                                                                                                                          Příbramské kočky, z. s.

 

Webové stránky zdarma